DEKORASYONDA AHŞAP BOYAMANIN TANIMI VE TARİHÇESİ

Ahşap Boyamanın Tanımı:

Ağaçtan hazırlanan eşyalar üzerinde yapılan boya, cila, vernik işlemlerinin tümüne ahşap boyama (üst yüzey işlemleri) adı verilir. Ahşap boyama eşyaların güzelleştirilmesi ve dış etkilerden korunması amacı ile yapılmaktadır.

Dekorasyonda Ahşap Boyamanın Tarihçesi:

Ahşap eşyaların güzelleştirilmesi ve dış etkilerden korunması amacı ile yapılan boyama, özellikle de vernikleme M.Ö. 200 Yılında Çin Han devrinde bulunmuştur. O ait çalışmalar, üst yüzey işlemleri yönünden oldukça yüksek bir düzeyi belirler. M.Ö. yapılan ahşap boyamalarında en çok kırmızı ve siyah renkler kullanılmıştır.

16.yy da ahşap boyama ı hakkındaki ilk bilgiler Avrupa ulaştığında büyük ilgi görmüş, basta İtalya olmak üzere , İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesinde geniş bir kesim tarafından çalışılmıştır. Mobilyaların boyanması ve üzerlerine yapılarak süslenmesi ilk defa İtalya da olmuştur. Boyalı ve süslemeli modası hızla yayılmıştır.
Ahşap boyamada üst yüzey işlemlerinin gelişip zenginleşmesi alanda aralıksız ve yoğun araştırmaların sürdüğünü gösterir. Her yeni buluş, ahşap boyama endüstrisine yeni gereçler kazandırmaktadır. Ahşap boyama ı günümüzde bütün dünyada uygulanılan bir dalıdır. Yine basta İtalya olmak üzere
, İngiltere, Fransa, hatta Afrika’da da sayısız ahşap boyama çıları sanatlarını bütün insanlarla paylaşmaktadırlar.

Bugün ahşap boyama olarak bildiğimiz ın geçmişi kültürümüzde çok eskilere dayanmaktadır. Adını ilk olarak Edirnekari olarak duyuran , 14. yy.dan sonra ahşap ve deri gibi çeşitli malzemeler üzerine uygulanmıştır.
Ciltçilikte de uygulanan bezeme ıyla kök boya ve altın ile nakışlar yapılmış, lake denilen cila yapılarak son haline getirilmiştir. bezeme ının çıkış noktası saray kenti Edirne’dir.
Kapı kanatları, tavanlar, çeyiz sandıkları, dolap kapakları, para kutuları, ahşap pencere kepenkleri ve cilt kapaklarında kullanıldığı görülmüştür. Kimi zaman diğer ahşap süsleme teknikleriyle de beraber kullanıldığı olmuştur. Bunlar ahşap üzeri kakma ve oyma sanatlarıdır.

Edirnekari süslemede geleneksel rumi motifler ( stilize edilmiş hayvan figürleri ), hatayi motifler ( stilize edilmiş çiçek desenleri ) ve Çin bulutu denilen motifler hakimdi. Sonraları motiflere barok ve rokoko tarzı desenler de ilave edilmiştir. Buket halinde kurdeleli çiçekler ve vazolu demetler halinde de desenlemeler uygulanmıştır.
Meyve motifleri, sepette tanzimler ve manzara, gemi gibi motifler de kullanıla gelmiştir. motiflerde desenleri ortaya çıkarma amacıyla verilen ışık ve gölge; taramalar, tonlamalar ve konturlarla şekil almıştır.
Türk süsleme ında Şükufe tarzı olarak bilinen natürmort çalışmaları natüralist bir üslupla gül, karanfil, lale, sümbül, kasımpatı, hanımeli gibi motifler ahşaba işlenmiştir. ın en güzel örnekleri Edirne Sarayı ve Topkapı Harem Dairesi süslemelerinde görülmektedir.

yazı için yapılan aramalar:

İlgili Yazılar

Leave a Reply